Zirkonyum Diş Nedir? Diğer Kaplamalara Göre Avantajları Nelerdir?


 Yüzyıllardan beri insanların dişleri hakkında en büyük kaygıları estetik ve sağlamlık olmuştur. Çalışmalar bu iki özelliğin de buluştuğu bir materyalin araştırılmasına doğru yönlenmistir. Zirkonyum yaklaşık 18  y.y. 'dan beri çesitli sanayilerde kullanılan bir elementer bileşiktir. Bu metalin yaklaşık  %50 ‘si Avusturalya'da üretilmektedir. Ülkemizde ise henüz üretimi yapılmamaktadır. Dental sektörde kullanılmasını  sağlayan bir çok avantajı vardır.vKısaca özetleyecek olursak ;

-        Işık geçirgenliğinin yüksek olması sebebiyle dişin iç dokusu olan ve dişe asıl rengini veren dentini örtülemez

-        Bilgisayarlı ortamda CAD-CAM ile üretildiğinden dolayı hata payının çok minimal seviyelerde seyreder.

-        Metal destekli protezler gibi korozyona uğramaz. Bu sebeple metal protezlerdeki gibi diş eti çevresinde gri yansımalar ve lekelenmelere sebep olmaz.

-        İnsan vücudu ile uyumlu olduğundan dokularda alerjik reaksiyonlara neden olmazlar.

-        Isı iletkenliğinin az oluşundan dolayı altındaki dişte soğuk – sıcak hassasiyetine minimuma indirger.

-        Üstüne gelen kuvvetler karşında sağlamlığı yüksek olduğu için arka bölgedeki dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

-        Uzun ömürlüdür ve yıllar içinde yanlış fırçalamaya bağlı diş eti çekilmeleri olsa bile dişin renginde bir madde olduğundan diğer metal altyapılı protezlere nazaran kötü bir görüntüye sebep olmazlar.

-        İzmir zirkonyum estetik diş uygulamalarında zirkonyumun en büyük avantajı kesinlikle hastanın beklentisine kolaylık cevap verecek düzeyde estetik ve fonksiyonel bir tedavi olmasıdır.

 

Zirkonyum kaplama ve Zirkonyum diş  hakkında bilgi almak isterseniz Bostanlı ve Karşıyaka Dentapoint Şubelerimizden detaylı  randevu alabilirsiniz.

 En kötü düşleriniz dişleriniz olmasın.

 Okuduğunuz için teşekkürler.

 Özel Karşıyaka & Bostanlı  Dentapoint Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

 Dt.Hasan Şahin