Zirkonyum Diş Kaplamasına Karar Verdiniz ? Fiyatlandırmada nelere dikkat etmelisiniz ?

İzmir’ de Google aramalarında en çok merak edilen konulardan biri olan zirkonyum diş kaplama fiyatlandırma 2018 ile ilgili kısa bir makale hazırlama ihtiyacı duyduk:

İzmir’de Zirkonyum Estetik Diş Kaplama Fiyatları

İzmir  zirkonyum estetik diş kaplama fiyatları tek diş için 500TL -800TL arasında değişmektedir.  İzmir zirkonyum diş kaplama fiyatlarındaki bu değişkenliğin sebebi :

-Üretim koşulları

-Üretilen labaratuar

-Kullanılan zirkonyum kalitesi 

-Kullanılan zirkonyumun miktarı ( monolith zirkon – alt yapı zirkon )

-Yapılırken kullanılan teknik ( tabakalama zirkon)

-Zirkonyumu üreten teknik ekibi ustalığı – Sanatçı bakışı 

-Zirkonyumu uygulayan hekimin tekniği ve tecrübesi gibi birçok etken zirkonyum ücretlerinde etkilidir.

Zirkonyum kaplama diş  fiyatları neden diğerlerine göre daha yüksek ?

Zirkonyum Avusturya, Brezilya, Rusya ve Yeni Zellanda gibi ülkelerden çıkarılan bir mineraldir. Ülkemizde üretilemeyen bir maden  olduğu için zirkonyum diş fiyatları sıralanan bu ülkelere nazaran daha pahalıdır. Ayrıca zirkonyum diş üretimi esnasında ağız içi ve model tarayıcıları , üç boyutlu kazıyıcılar gibi ileri teknoloji pahalı cihazlar kullanıldığı için zirkonyum diş ücretleri artmaktadır. Ham madde ve teknolojinin ötesinde zirkonyum dişlerin yüksek ücrette olmasının bir başka sebebi de üretimi gerçekleştiren teknisyen ve hekimlerin ustalık ve sanatçı kişiliği taşıması gerekliliğidir. Oldukça hassas çalışmalar olan zirkonyum dişler genel olarak estetik amaçlı kullanıldığı için üretim ekibinin sanatçı kişilikli olup hastanın estetik beklentisini karşılaması gerektiğinden ücretler diğer dental tedavi ücretlerine göre artmaktadır.

Peki İzmir Zirkonyum diş fiyatları değişkenlik gösterir mi ? Zirkonyum dişler bazı kliniklerde daha ucuz bazılarında daha pahalı neden ?

İzmir’de zirkonyum diş fiyatlarındaki bu değişkenliğin sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkün;

-Başarısını kanıtlamış bir hekime uygulamak yapmak önemlidir. Zirkonyum diş uygulaması yapımı zor olmayan bir iştir. Ancak genel olarak estetik amaçlı uygulanan zirkonyum dişlerinizde sonuç içinize sinmeli sizi mutlu etmeli bu açıdan vakaları ile başarısını kanıtlamış bir ekibe tedavi olmak şarttır.

-İzmir zirkonyum diş fiyatlarındaki farkları belirleyen etkenlerden biri de kullanılan zirkonyumun türüdür. Zirkonyum oldukça sert bir materyaldir esnemez . Esnemediği içinde kırılma ihtimali yüksektir. İyi bir zirkonyum markası kullanılmadı ise dişleriniz kolaylıkla kırılabilir. Alman ürünü zirkonyum tabletler her zaman daha dayanıklıdır.

-Zirkonyum dişleri üretiminde kullanılan teknoloji farkı : Zirkonuyumlar ağızdan elde edilen ölçülerin taranması ve taranıp sanal ortama aktarılan bu ölçülerin üzerinde tasarımın yapılıp 3 boyutlu kazıyıcılarda kazılması ile üretilir. Kullanılan cihazla iyi değilse taramalar da iyi değildir. Bu da zirkonyum diş arasındaki uyumu bozar. Sızıntılara ve çürümelere sebep olur.