Bebekler neden parmak emer?

Bebeklerin doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden biri emme refleksidir. Bu sebeple parmak emme neredeyse tüm bebeklerde görülen belli yaşa kadar zararsız bir davranıştır.

Parmak emme ne zaman zararlı hale gelir?

Parmak emme; anne memesini taklit ettiğinden, uyku durumunda, çocuğun tedirgin olduğu durumlarda, anneden uzak kaldığında çocuk için ihtiyaç haline gelebilir. Bu davranış 3 yaşına kadar normal karşılanabilir. 3 yaşından sonra çocuğun parmak emme alışkanlığını bırakması konusunda harekete geçmek gerekecektir. Parmak emen çocuğunuzda üst dişleri çok önde ya da alt dişleri çok geride ise mutlaka bir diş kliniğinden bilgi alınız.

İzmir Pedodonti, İzmir parmak emme konusunda bilgi ve randevu almak için,

Karşıyaka pedodonti parmak emme WhatsApp Hattı :  0542 526 76 70

Bostanlı pedodonti parmak emme     WhatsApp Hattı:  0545 526 76 70

Parmak Emmenin Çocuk Ağız Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda parmak emme henüz dişsel ve iskeletsel gelişimleri tamamlanmamış olduğundan ağız yapısının şekillenmesinde olumsuz bir etki gösterir. Özellikle baş parmağı emme esnasında ortaya çıkan basınçtan dolayı üst çenedeki dişler ileriye alt çenedeki dişler geriye itilir. Uzun süre devam eden bu davranış karşısında çene bu şekilde yanlış bir biçimde gelişimini tamamlar. Damak ve diş dengesi bozulduğundan ileride konuşma bozukluğu, estetik açıdan görüntü bozukluğu, üst dişlerin ayrık konumlanması ve eklem problemleri gibi sonuçlar kaçınılmazdır. Bu tür problemleri minimalize edebilmek için mutlaka İzmir pedodonti Dentapoint diş kliniğine  ve ya  İzmir ortodonti Dentapoint diş kliniğine  başvurulmalıdır.

Parmak Emen Çocukların Ağız Sağlığında Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Çocuklarımızın çene gelişimi tamamlanmadan bu tür para fonksiyonel alışkanlıklarının önüne geçerek ileride yaşayacağı çene ve eklem problemlerini ortadan kaldırabiliriz. Ebeveyn bu tür durumlarda öncelikle parmak emme sorununu çözme yönünde doğru adımlar atmalıdır. Parmak emme alışkanlığından vazgeçirilemediği durumlarda bir pedogogtan yardım istenmeli ve aynı zamanda çocuk diş hekimi  ( izmir pedododonti ) ve ortodonti ( izmir ortodonti ) kontrolüne mutlaka götürülmelidir. Bazı durumlarda diş hekimi çocuğa farklı apareyler yaparak hem alışkanlığın ortadan kalkmasını hem de bozulmuş olan çene yapısının düzeltilmesini sağlayabilmektedir.

Karşıyaka Ortodonti WhatsApp Hattı0542 526 76 70
Bostanlı    Ortodonti WhatsApp Hattı  0545 526 76 70


Parmak Emmenin İleri Dönemlerinde Nasıl Bir Bozukluk Gerçekleşir

İleri derecede parmak emme durumunda ağız ve diş sağlığında gerçekleşecek problemleri aşağıdaki görsel net şekilde açıklamaktadır.


 

Okuduğunuz için teşekkür ederiz,

Susana Akdaş

Bostanlı Dentapoint Diş kliniği