Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var mı ? Kimlere Uygulanabilir ?

‘’Diş teli’’ olarak bilinen ortodontik tedavi kimler sadece çocuklarda mı etkili ? Kimler ortodontik tedavi yaptırabilirler .

İdeal yaş aralığı 9 – 14 olarak kabul gören ortodontik tedavi seyrek ve çapraşık dişlere sahip olan yetişkinler içinde her zaman çözüm imkanına sahip. Geçmişte sadece çocuklarda görmeye alışık diş tellerini günümüzde yetişkinlerde de görmeye başladık.

Bu gelişmenin temel sebeplerini değerlendirecek olursak başta tedavilerin geçmişte olduğu gibi maliyetli olmaması , uzun sürmemesi ve teknik gelişmelerle takılan tellerin estetiği olumsuz etkilememesi yer alıyor. Hatta sosyal medyanın etkisini eklemek yanlış olmaz. Selfie kültürünün yaşamlarımıza girmesiyle güzel bir gülümseme sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların vazgeçilmez bir teması haline geldi.

Diş telleriyle her yaşta çekilen selfieler veya kusursuz bir gülümsemeye sahip bireylerin selfieleri ortodonti tedavisini popüler bir hale getirdi. Diş estetiğinin yaşamlarımıza girmesiyle beraber ortodonti en değerli dişlerin kendi dişlerimiz olduğu gerçeği ile estetik diş tedavilerinde

Bilindiğinin aksine ortodonti tedavisinin ilerleyen yaşlarda etkili olmadığı kanısı yanlış.Bazı diş eti hastalıkları yada erken diş kayıpları yetişkinlerde diş kaymalarına sebep olabiliyor . Daha güzel bir gülüşe sahip olmak istemek diş teli tedavisi için sebep oluşturabiliyor. Ortodontik tedavide üst yaş sınırı yok.

Yaş sınırı olmamasına karşın sağlıklı dokulara sahip olmak önşart . Dokular sağlıklı değilse çocuk , genç ,erişkin fark etmeksizin ortodontik tedavi yapılamıyor. Ortodonti tedavisinin temel prensibi kemik içerisinde dişlerin yer değiştirmesine dayanıyor. Dişler ile kemikler arasında yer alan yumuşak dokuda yer alan liflere basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesi sağlanıyor. Gençlerde basınca  toleransın daha fazla olmasının etkisiyle hızlı yol kat ediliyor ve tedavi süresi kısalıyor .Diş teli tedavisinde yaş sınırı kanısı da buradan geliyor.

İzmir Karşıyaka Dentapoint ve Bostanlı Dentapoint diş kliniğinde ortodonti tedavileri en güncel ekipman ve hekimlik sanatı ile beraber her yaşta başarıyla uygulanmaktadır.

Mutluluğun en temel ifadesinden biri olan güzel bir gülüş herkesin en doğal hakkı. Yaş sınırı olmayan ortodontik tedavi ile ağız sağlığınıza ve estetik bir gülümseye sahip olmanız için hiçbir zaman geç değil !