Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur Mu? Apikal Rezeksiyon Nedir ?

Derin diş çürüğü olan ( çürüğü dişin pulpa odasına ulaşan ) , yada travma gibi sebeplerle artık geri dönüşümsüz olarak pulpasının iltihaplanması sonucu şiddetli ağrı yapan dişlerin tek tedavi yöntemi kanal  tedavisidir.

Kanal tedavisi lokal anestezi altında uygulanan ve dişin sinir odasındaki iltihabi dokuların tamamen temizlenip sızdırmaz şekilde doldurulmasına dayalı bir tedavi şeklidir. İyi yapılmış bir kanal tedavisinde başarı oranı %99.5 ' lere dayanır.  Bazı durumlarda dişin kökündeki kemik içi iltihaplanma ( lezyon ) büyük olduğu yada hastanın bağışıklığı düşük olduğundan kaynaklı iyileşmez. Bu durumlarda kanal tedavisi iyi ise kökteki lezyonun cerrahi olarak temizlenmesi sonucu etkin bir iyileşme olur.  Bu tedaviye apikal rezeksiyon denir.

Apikal Rezeksiyon Nedir?

+

Standart bir kanal tedavisinde yapılması gereken herşeyin özenle yapılmasına rağmen bazen lezyonun büyüklüğü yada bağışıklığın da etkisi  ile kanal tedavisi başarısız olabilir.  Bu durumda dişin çekimi değil cerrahi olarak kökteki lezyonun temizlenmesi gerekir.  Bu opersayon sonrasında dişiniz kurtarılmış olur ve kendi doğal dişinizi daha uzun yıllar kullanırsınız. İşlem oldukça basit bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılır. En zorlu apikal rezeksiyon bile 30 dakikadan uzun sürmez. İşlem sonrası ağrı çok az olur. İşlem sonrasında tamamen iyileşme birinci hafta içinde olur. 3. Ve 6. Ayda rutin röntgen kontrolleri ile tedavinin başarısının pekiştirilmesi diş hekimlerimizce tavsiye olunur.Kanal tedavisi Karşıyaka Dentapoint WhatsApp danışmanlık hattı : 0542526 76 70
Kanal tedavisi  Bostanlı   Dentapoint WhatsApp danışmanlık   hattı : 0545 526 76 70

Yazan :  Dt Mahmut BORAN
Kanal tedavisi izmir

İzmir diş dolgusu

Karşıyaka diş dolgusu

Bostanlı diş dolgusu

Bostanlı diş hekimi

Mavişehir kanal tedavisi

Bayraklı kanal tedavisi

Bostanlı kanal tedavisi

Karşıyaka kanal tedavisi

İzmir apikal rezeksiyon

İzmir diş cerrahisi

Karşıyaka diş cerrahisi

Bostanlı çene cerrahisi

İzmir çene cerrahisi

Bostanlı diş ve çene cerrahisi