Kanal Tedavisi Dişi Öldürür mü ? Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır ?

 

Kanal tedavisi enfekte olmuş bir dişin içindeki pulpanın hekim tarafından alınarak temizlenmesi ve daha sonrasında sızdırmaz şekilde  doldurulması işlemidir.

 

Yaygın inanışın aksine kanal tedavisi dişi öldürmez, zaten sinirleri ölmüş olan bir dişi kurtararak ağız içinde tutulmasını sağlar. Anestezi altında yapılan bir kanal tedavisinde hasta ağrı hissetmez ve dişin durumuna bağlı olarak bazen tek bazen de yarım saatlik ikişer seansta yapılır. Dişlerde kök ve kanal sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin üst 1. küçük azı dişleri %70 oranında iki kanallıyken %25 oranında tek kanallı %5 oranında ise 3 kanallı olabilir. Aynı şekilde büyük azı dişleri genelde 3 köklü ve 3 kanallı iken bazen ekstra bir kanal daha olabilir. İzmir diş kanal tedavisi tek veya birden çok seans sürebilir. Bu durum dişin iltihabi düzeyine göre değişkenlik gösterir.

 

 

 

Dişe Kanal Tedavisi Gerektiren Durumlar Nelerdir ?

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yaptırılmalıdır ?

 

- Hastada devamlı şiddetli diş ağrısı durumunda ( kalp atımı gibi zonklayan diş ağrısı , kulağa veya göz altına yansıyan diş ağrısı)

- Dişte aşırı büyük, çürük veya kırık durumlarında bu kırık ve yada çürük hattı dişin pulpa odası denen sinirlerine ulaşması durumunda

- Dişteki renk değişikliği varsa ( mor veya pembe tonlar ) bu durumda ağrı yoksa bile hastanın dişi nekroz (doku ölümü olarak bilinir ) olmuştur.

- Radyografik olarak dişte lezyon tespit edilmesi durumunda kanal tedavisi uygulanır.

 
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ? 
Kanal tedavisi sırasında ağrı olur mu ? Kanal tedavisi sonrasında ağrı olur mu ? Kanal tedavisi sonrasında ne kadar süre ağrıların olması olağandır ?

 

Hastanın diş problemi akut bir durumda olmadığı sürece kanal tedavisi ağrısız bir işlemdir. Hastanın yüzü şiş geldiği vakalarda anestezi iltihap varlığından dolayı etkin olmayabilir  ve bu durumda hasta işlem sırasında ağrı duyabilir. Bu tarz durumlarda önceliğimiz hastanın durumunun kronikleşmesi ve daha sonrasında kanal tedavisine başlanarak hastanın ağrısız bir tedavi geçirmesidir. Kronik durumdaki hastaya anestezi yapılarak tedaviye başlanır.

 

Çoğu zaman seans araları ağrısız geçer ancak canlı dokuların vereceği tepkileri kestirmemiz zordur, bazı durumlarda birkaç gün ağrı olabilir sonrasında ise bu ağrı azalarak geçer. Uzman elinden çıkmış çoğu kanal tedavisi ağrısız geçer ve o şekilde tamamlanır, önemli olan işi yapan hekimin bu konuda yeterli olmasıdır. Dentapoint İzmir Karşıyaka Diş Kliniği  ve Dentapoint İzmir Bostanlı Diş Kliniği  hastanın sağlığını ve rahatlığına öncelik vererek kanal tedavisine karar verir .

Kanal tedavisi yapılmış bir dişin kök ucundaki lezyonun iyileşmesi zaman alır.Genelde olmamakla beraber bu  süre 6 aya kadar uzayabilmektedir. İyileşme döneminde sürekli olmasa da dönem dönem ağrıların olması olağandır.

Diş sıkan bireylerde özellikle kanal tedavili dişlere aşırı kuvvet geldiğinde kısa süreli ağrıların oluşması mümkündür. Aşırı kuvvetin giderilmesi durumunda ağrı geçer.

Kanal tedavisi geçiren dişler canlılıklarını yetirdiklerinden kaynaklı kırılmalar gerçekleşebilir. Bu durumda dişlerin porselen veya zirkonyum kaplamalar ile kaplanması ya da inley onlay restorasyonların yapılması gerekir.

 

İzmir Kanal tedavisi kaç seans sürer ?

 

Kanal tedavisi dişteki çürüğe bağlı olarak oluşan iltihaplanmanın seviyesine göre bir veya birkaç seans sürebilir. Genel olarak canlılığı kaybolmamış kanal tedavisi tek seans sürer. İleri derece iltihaplı yada akut ağrılı dişlerde ise kanal tedavisi genellikle bir hafta aralıklı iki veya üç seans sürebilir. Burada önemlim olan İzmir kanal tedavisi yaptıran hekimin yetkinliği ve tecrübesidir.


Kanal tedavisi İzmir , İzmir kanal tedavisi fiyatları hakkında bilgi ve randevu almak için 


  Karşıyaka Kanal Tedavisi WhatsApp Hattı    : 0542 526 76 70  

  Bostanlı Kanal Tedavisi    WhatsApp Hattı    : 0545 526 76 70