Doğal dişleri koruyabilmek ve diş protezlerine hiç ihtiyaç duymamanın tek yolu düzenli diş hekimi kontrolüdür. Ne yazık ki ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı konusundaki bilinçlenmenin kökeni çok eski değildir. Toplumumuzdaki birey başına düşen diş eksikliği verilerine göre hala vatandaşlarımızın diş eksikliği ortalaması gelişmiş ülkelerin çok üzerindedir. Gelişen ağız ve diş sağlığı bilinçlenmesi ile beraber bu durum yavaş yavaş ortadan kalkacak olsa da hali hazırda pek çok vatandaşımızın diş protezine ihtiyacı mevcuttur.
Diş eksikliklerinin pek çok sistemik ve psikolojik kötü sonucu mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür.
Diş eksikliği çiğneme problemleri doğurur. Tam çiğnenememiş gıdalar mide problemleri ülser reflü gibi hastalıklar yada obezite gibi sistemik problemler doğurur.
Diş eksiklikleri psikolojik olarak hastanın özgüvenini kırar.
Diş eksiklikleri çene eklemi rahatsızlıklarına sebep olur .
Diş eksiklikleri çene kemiğinde erimelere sebep olur.
Eksik dişli bireylerin ortalama yaşam süresi dişli bireylere göre daha azdır.


Diş Protez Ücretleri Nasıl Belirlenir ?

Her yıl Ocak ayında Türk Diş Hekimleri Birliği ( TDB ) diş protez ücretlerini belirler. Diş hekimleri tavsiye niteliğinde olan bu diş protez fiyatlarının altında veya üstünde çalışma hakkına sahiptir. Peki diş protez fiyatlarını belirleyen etmenler nelerdir ?
Diş protez türlerine göre diş protez ücretleri değişkenlik gösterir.
Köprü protezi ücretleri : Köprü protezi fiyatları yapılacak diş sayısına ve köprü yapımında kullanılacak materyalin cinsine göre değişkenlik gösterir. Yapılacak köprü protezi metal altyapılı porselen yada zirkonyum diş köprüsü olmasına göre ücret değişkenliği gösterir. Zirkonyum materyali porselen materyaline göre daha yüksek fiyatlı olmasından kaynaklı köprü protez ücreti de daha yüksektir. Tabi porselen ve zirkonyumunun kendi içlerinde kalite farkları da mevcuttur. Lazer sinter ile iyi kalitede iyi bir labaratuvarda üretilen bir porselen köprü ücreti daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen uzun süreli kullanımda da çok daha iyi sonuçlar verir.
Hareketli protez ücreti : Takıp çıkarmalı hareketli protezlerin ücretleri kullanılan materyale göre değişiklik gösterir. Döküm kroşe kolları , büküm kroşe kolları , defleks protez iskeleti gibi birçok etken ücretin değişiminde etkilidir. Materyalin cinsi gibi kalitesi de önemlidir. İyi bir labaratuvarda iyi kalite malzeme ile üretilen protez kullanım ve rahatlık açısından çok daha üstündür.
Damak protezi ( total protez ) ücreti : En belirleyici etken kullanılacak malzemenin kalitesi ve iskeletinin yapısıdır. Total dişsiz hastada uygulanan bu protezin iyi yapılanı uzun yıllar kullanılabilirken kötü bir protez hastanın hayat kalitesini epey düşürür. 

İzmir protez diş fiyatları hakkında aşağıdaki WhatsApp iletişim hatlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yazan : Dt.Mahmut BORAN
Etiketler:
İzmir diş protez fiyatları 2019
Karşıyaka diş protez fiyatları 2019
Bostanlı diş protez fiyatları 2019
Bayraklı diş protez fiyatları 2019
Alsancak diş protez fiyatları 2019
İzmir köprü diş fiyatları 2019
karşıyaka köprü diş fiyatları 2019
bostanlı köprü diş fiyatları 2019
en iyi porselen diş
en iyi zirkonyum diş
zirkonyum diş fiyatları 2019
en iyi diş protezi
damak protezi ne kadar
porselen kaplama diş fiyatları 2019