Diş çekimi tüm diş hekimlerinin mecbur kalmadığı sürece kaçındığı bir işlemdir. Diş hekimlerinin bu işlemden kaçınmasının tek sebebi dişi hastanın ağzında fonksiyonel olarak bir süre daha tutma isteğidir. Kanal tedavisi , diş dolgusu , diş kaplamları , inlay- onlay restorasyonlar gibi işlemler ile dişin çekilmeden kurtarılması amaçlanır. Bazen dişin etrafındaki kemikteki erimeden yada kökteki iltihaplardan yada çıkmayan, başa bela olan bir yirmi yaş dişinden kaynaklı dişin çekimi gerekebilir. Peki diş çekimi nasıl bir işlemdir ? Ağrılı mıdır? Diş çekimi ücretleri neye göre belirlenir?

Diş Çekim Ücretleri Neye Göre Belirlenir ?

Diş çekimi ücretlerini her sene Ocak ayında yeniden düzenleme yetkisine sahip olan Türk Diş Hekimleri Birliğinin ( TDB ) 2020 yılı için diş hekimliği çalışma ücretleri listesi mevcuttur. Özel diş hastanelerinin , özel ağız ve diş sağlığı polikliniklerinin ve özel diş muayenehaneleri için tavsiye niteliğinde olan bu ücret listesinin daha üstüne ve daha altına çalışma hakkı vardır.
Yirmi yaş dişleri çekimi dışındaki diğer dişlerin çekimi genel olarak 3 sınıfa ayrılır:
* Basit (mobil diş çekimi) : Periodontal problemlerden kaynaklı sallanan dişlerin çekimi işlemidir. Bu işlem oldukça basit olduğu için diş çekimi ücreti de oldukça düşüktür.
* Normal diş çekim ücreti : Mobil olmayan ancak çekilmesi gerekilen işlemin çok komplike olmadığı dişlerdir. Hekim işlem esnasında aşırı zorlanmaz. Bu yüzden çekim ücreti daha uygundur.
* Komplikasyonlu diş çekimi : ileri derece kron harabiyeti olan yada kanal tedavili köklerin kırılması işlemine bağlı olarak seperasyonla diş çekimi yapılacaksa yada cerrahi olarak çekim gerekecekse çekim ücreti işlem zorlaştığı için artar.
Yirmi Yaş Dişi Operasyonlarının Diş Çekim Ücreti
Basit tamamı ağızda olan 20 yaş dişlerinin çekimi normal bir diş çekimi gibi ücretlendirilir. 20 yaş dişi olduğu için ek bir ücret talep edilmez. Burada esas önemli olan yarı ve tam retansiyonlu çıkmamış dişlerdir.
* Yarı gömük ( yarı retansiyonlu 20 yaş dişi ) 20 Yaş Diş Çekimi : Bu dişlerin bir kısmı diş eti altında bir kısmı da kemik altındadır. Dişin çekimi için cerrahi bir işlem yapılmalı. Cerrahi işlem ileri derecece komplike olmadığı için ücretide daha uygundur.
* Tam gömük 20 Yaş Diş Çekimi ( tam retansiyonlu 20 yaş dişi ) : Bu dişler ağız içinde görünmeyen diş eti veya kemik ile tamamen örtülü dişlerdir. Çekimi yarı gömük dişlere göre daha zor bir cerrahi teknik gerektirdiği için ücreti daha yüksektir.
* Horizontal Gömük 20 Yaş Diş Çekimi : Bu dişler çene kemiği içinde tam yatar pozisyonda olan kemikle tamamen kaplı dişlerdir. Cerrahi işlemi zordur ve titizlik gerektirir. Çekim için gerekli olan teknoloji maliyetlidir. Bu açıdan çekim işlemi diğer çekim yöntemlerine göre daha yüksektir.

İzmir diş çekimi fiyatları 2019 ile İzmir 20 yaş diş çekimi fiyatları 2019 hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş Çekimi Karşıyaka Dentapoint WhatsApp İletişim Hattı : 0542 526 76 70

Diş Çekimi Bostanlı     Dentapoint WhatsApp İletişim Hattı  : 0545 526 76 70


Yazan : Dt.Mahmut BORAN


İzmir çene cerrahisi
Karşıyaka çene cerrahisi
Bostanlı çene cerrahisi
Bostanlı diş çekimi
Bostanlı diş çekim fiyatları 2019
İzmir diş çekimi
İzmir diş çekim fiyatları 2019
Karşıyaka diş çekimi
Karşıyaka diş çekimi 2019
Mavişehir diş çekimi fiyatları 2019
Acil diş çekimi fiyatları
Cerrahi diş çekimi fiyatları 2019
Cerrahi diş çekimi yöntemleri
Yirmi yaş dişi çekim fiyatları 2019
Yirmi yaş dişi cerrahi çekim fiyatları 2019
Bayraklı diş çekimi fiyatları
En ucuz diş çekimi
En ağrısız diş çekimi
En iyi çene cerrahı izmir

en iyi çene cerrahı karşıyaka

en iyi çene cerrahı izmir

en iyi çene cerrahı bayraklı

en iyi çene cerrahı bostanlı