Gebelik Süresince Ağız İçinde Oluşabilecek Değişiklikler     

Hamilelik sürecinde annenin bedeninde gerçekleşen pek çok değişime ek olarak ağız ve diş sağlığını da ilgilendiren pek çok değişim gerçekleşir. Hamilelik sürecindeki hormonal değişikliklere bağlı olarak gerçekleşen bu yan etkilerden korunmak için İzmir Diş Sağlığı Merkezi olarak size aydınlatıcı bir makale hazırladık.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması  (hamilelik gingivitisi)

Hamilelik sebebiyle artan östrojen hormonu, dişetlerinin bu süreçte daha kolay irrite olması ve kötü ağız hijyeni gibi sebeplerin birleşimi bu soruna yol açabilmektedir. Halk arasında diş eti iltihabı olarak adlandırılan bu durumda anne adaylarının diş etleri kızarık şişmiş ve kanamalı olur. İzmir diş eti tedavi merkezi Dentapoint hekimleri Hamilelik Sürecinde bu tür problemlerin minimalize edilmesi için anne adaylarına hamilelik öncesi diş eti tedavisi , düzenli diş fırçalama ve diş ipi önermektedir. Unutulmamalıdır ki hamileliğin her aşamasında diş eti tedavisi yapılabilmektedir. Diş etlerinizde ileri kanama görülmesi durumunda hamileliğin hangi dönemi olursa olsun mutlaka merkezimize başvurunuz.

Karşıyaka diş eti tedavi merkezi WhatsApp iletişim hattı :    0542 526 76 70
Bostanlı Diş Eti tedavi merkezi  WhatsApp iletişim hattı    :    0542 526 76 70


Hamilelikte Ağız Kuruluğu

Gebelikte ağız kuruluğu artan metabolik hız sonucu oluşabilmektedir. Oluşan bu ağız kuruluğu ise kişide tat bozukluğu ve çürük oluşum riskinde artışa sebep olabilmektedir. Tükrük dişleri çürüğe karşı korur. Azalan tükrük akışı çürük sayısında artışa neden olur. Özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde çürük dişlere müdahaleden kaçınılsa da ikinci üç aylık ve son üç aylık dönemde müdahale yapılabilmektedir. Hamileliğin kaçıncı ayında olursanız olun ağzınızda çürük varsa  mutlaka İzmir diş merkezimize başvurun.

Hamilelikte Dişlerde Aşınma

Hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde kusmalar sebebiyle dişlerde erozyon oluşabilmektedir. Bu kusmaların dişlere olan zararını minimuma indirgemenin en iyi yolu kusma sonrasında ağzı mide asitlerinden arındırmak amacı ile suyla gargara ve mümkünse diş fırçalamaktır.

Hamilelikte Diş Ağrısı ve Diş Tedavileri

Hamileliğin pek çok aşamasında ağız ve diş sağlığında oluşan noksanlıklara bağlı olarak anne adayları diş ağrısı çekebilmektedir. İzmir diş tedavi merkezimize başvuran tüm hastalarımıza  ağrıyı dindirmeye yönelik geçici ve ya kalıcı tedavi uygulanmaktadır. Hamilelikte bilinenin aksine diş tedavisi yaptırmak çocuk ve anne sağlığını olumsuz etkilemez. Hamilelik süresince Röntgenden kaçınılarak hastanın teşhisi konulur ve ilk üç aylık dönemde acil olmayan tedaviler dışında tedavilerden kaçınılır.  2. ve 3. Üç aylık dönemlerde de tüm tedaviler yapılabileceği gibi son 3 aylık dönemde anne konforu için tedaviden kaçınılır.

Hamilelik Sürecinde Anne Adaylarının Ağız ve Diş Sağlığını Koruyabilmesi İçin Nelere Dikkat Etmeleri Gerekir ?

Çok iyi bir ağız bakımı yapıyor olmanız en iyi koruyucudur.  Dişlerinizin günde 2 kez en az 2-3 dakika sürecek şekilde doğru teknikle fırçalanması gerekmektedir. (dişetinden ağız boşluğuna süpürecek şekilde). Buna ek olarak dişlerinizin ara yüzleri için günde 1 kez diş ipi uygulamanız gerekmektedir.

Hamilelikte Diş Fırçalamada Mide Bulantısı Yaşayanlara Öneriler


- Küçük başlı diş fırçası veya sadece belli bölgelere temasta duyulan bulantı için tek demetli fırça kullanın .  Çocuklar için üretilen minimal fırçaların temaz yüzeyi az ama bulantıyı azaltır.

-  Fırçalama öncesi ağzı soğuk suyla çalkalamak (hafif bir uyuşma etkisi yaratabilmektedir)

- Az macun kullanın , macun büyüklüğü bir mercimek büyüklüğünü geçmesin.

- Keskin nane aromalı diş macunları kullanın

- diş macunu köpüğü midenizi bulandırıyorsa macunsuz fırçalayabilirsiniz.

-Kusma sonrası oluşabilecek aşınmaları önlemek için kusma sonrası ağız hemen çalkalanmalı ancak dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır.(hemen ardından fırçalamak kusmadan kaynaklanan asitle dişleri ovalama etkisi oluşturabilmektedir)

-Xylitollü sakız kullanımı (kadın doğum uzmanınızın onay vermesi şartıyla) çürük önlemede diş fırçası ve diş ipi kullanımının yanında yardımcı iyi bir yoldur. Fakat asla diş fırçası ve diş ipiyle yapacağınız ağız içi temizliğinin yerine geçemez. Ayrıca xylitollü sakızların fazla kullanımı gaz ve şişkinliğe sebep olabilmektedir. Buna da dikkat edilmelidir.

- Düzenli diş hekimine gitmeniz tedavilerinizin hamileliğinizin uygun aylarında yapılabilmesini sağlamaktadır.

-3-6 ay arası dönem diş tedavileriniz için en uygun dönemdir. Son 3 aylık dönemde dental tedavi acil olmadıkça önerilmez. Bunu kontrol edebilmenin en iyi yolu sık ve düzenli diş hekimi ziyaretidir.

Hamilelikte Röntgen

-Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında röntgen çekiminden kaçınılmalıdır. Fakat acil durumlarda kurşun önlük giyerek mümkün olan en az sayıda film çekilebilir. Kurşun x ışınlarını emdiği için bebeğiniz bundan etkilenmez.

- Diş hekimlerinde çekilen küçük röntgenler  ( periapikaller ) röntgen cihazının konunun yönü fetüse dönük olmadığı sürece çocuğu etkilemez.