Diş Teli Tedavisi Seçenekleri

 

Teknolojinin gelişmesiyle diş teli tedavi çeşitleri günümüzde artış göstermiştir. Geçmiş yıllarda ortodontik tedaviler dişin ön yüzüne yapıştırılan metal teller ve braketlerle yapılıyorken, günümüzde bu metal tellere ek olarak, şeffaf teller, dişin arka yüzlerine yapıştırılan teller (lingual ortodonti), şeffaf plaklar ile de bu tedaviler yapılabilmektedir. Bu seçeneklerle birlikte ortodontik tedavi esnasında metallerin gözükmesinden hoşnut olmayan hastalar da rahatlıkla ortodontik tedavi görebilmektedir. Bu yöntemleri sırasıyla inceleyelim:

 

Metal Braketler İle Ortodonti: Ortodontide uzun yıllardır en sık şekilde uygulanan tedavi yöntemidir. Dişlerinizin ön yüzlerine yapıştırılan “braket” ismindeki metal araçlar ve bunlara tutturulan teller ile dişlerin olması gereken konumlara getirildiği tedavidir.

 

Şeffaf Braketler İle Ortodonti:  Klasik diş teli tedavisinde kullanılan braketler paslanmaz çelik, nikel ve krom alaşımları içermektedirler. Toplumun görünmez ortodonti ihtiyacını karşılayabilmek adına bu metal braketler diş renginde olan ve ışığı geçirebilen (saydam) seramikten imal edilmeye başlanmıştır. Bu seramik braketler ile birlikte tellerin görünürlüğü ciddi oranda azalması sağlanmıştır, tedaviye herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Lingual Ortodonti:  Ortodontik tedavide tellerin gözükmemesini sağlamak amacıyla araştırıcılar braketleri dişlerin arka yüzlerine yapıştırma fikrini ortaya atmış ve lingual ortodonti kavramı oluşmuştur. Bu yöntem ile birlikte dişlerin ön yüzüne yapıştırılan braketlerin tasarımı değiştirilerek dişlerin arka yüzlerine uyum sağlayabileceği hale getirilmiştir.

 

Lingual Ortodonti ,diş bozukluklarının hemen hemen hepsinde uygulanabilmektedir. Ancak dişlerin arka yüzlerinde yoğun diş taşı birikimi, ön bölgede dişlerin birbirine temas etmemesi (açık kapanış) ve yaygın çürük varlığı durumlarında uygulanamamaktadır. Ayrıca tedavi başlangıcında dilin braketlere sürekli temas etmesi sonucu dilde ufak, aft benzeri yaralar oluşabilmektedir.

 

Bu braketlerin fabrikasyon ve kişiye özel üretilen çeşitleri bulunmaktadır. Dişlerimizin ön yüzleri çoğumuzda benzerdir ancak arka yüzlerde farklılıklar olabilmektedir. Dolayısıyla lingual tedavide en güzel sonuca kişiye özel olarak üretilen braketler ile olacaktır.

İşleme doktorunuz tarafından alınan detaylı ölçü ile başlanır. Daha sonrasında bu ölçüler laboratuvar ortamında cihazla taranarak dijital ortama aktarılır. Laboratuvarda üretilen size özel braketler ve teller klinikte dişlerinizin arka yüzlerine yapıştırılır.

 

Şeffaf Plaklar İle Ortodonti  (Invisalign, Orthero): Ortodontik tedavilerde teknolojinin geldiği en son nokta olarak şeffaf plaklardan bahsedebiliriz. Şeffaf plaklar ile birlikte ortodontik tedavi olduğunuzu çevrenizdeki kişiler farketmez. Günlük yaşamınızı etkilemez ve tellerin oluşturduğu zorlukları (diş fırçalama zorluğu, yiyecek yasakları vb.) bu yöntemde yaşamazsınız.

 

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedaviye uygun olup olmadığınızın belirlenmesi için öncelikle ortodonti uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Hafif ve orta diş çapraşıklıklarında şeffaf plaklar rahatlıkla uygulanabiliyorken, fazla diş çapraşıklıklarında uygulanmayabilmektedir. Yoğun diş çapraşıklıklarında, yer kazanmak amacıyla diş çekimi yapılabilmektedir. Diş çekimi ile birlikte şeffaf plak tedavisi bazı durumlarda yapılabilmektedir. Bunun için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

 

Şeffaf plakların size uygun olduğu belirlendikten sonra öncelikle dişlerinizin detaylı ölçüsü ve profesyonel fotoğrafları alınmaktadır. Bu kayıtlar yurtdışında veya yurtiçinde bulunan plakların üretildiği laboratuvarlara gönderilmektedir. Dişlerinizin kayıtları laboratuvar ortamında 3 boyutlu ortama aktarıldıktan sonra dişlerinizin ne şekilde düzeleceğini görebileceğiniz 3 boyutlu simülasyon elde edilmektedir. Daha sonrasında dişlerinizi aşama aşama düzeltecek olan şeffaf plaklar üretilmektedir. Diş çapraşıklığınızın şiddetine göre plak sayınız 8-50 arasında değişebilmektedir. Bu plakların numarası vardır ve bir plak görevini tamamladıktan sonra diğer plağa geçilir. Plak değişimi 2 haftada bir yapılmaktadır.

 

Tedavinizin aksamadan devam edebilmesi için şeffaf plaklarınızı günde en az 20 saat kullanmanız gerekmektedir. Eğer bir plak düzgün kullanılmadan diğerine geçilirse, istenmeyen diş hareketleri, diş hareketlerinin yavaşlaması ya da plakların dişlerinize tam oturmaması gibi problemler ortaya çıkabilir.

 

Plaklar termoplastik malzemeden üretilmektedir ve Avrupa birliği ile FDA tarafından kullanımı yasaklanan BPA maddesini içermemektedir.

 

Şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavide, braketler ile yapılan tedaviye göre katı yiyecek kuralları olmasa da renklendirme yapabilen yiyeceklere ve sıcak içeceklere dikkat etmek gerekir. Vişne suyu, şarap, köri sosu, hardal sosu, sigara, puro, kahve, çay gibi yiyecekler tüketildiğinde plaklarda renklenme olabilmektedir. Ancak plaklarınızı 2 haftada bir değiştirdiğiniz için bu renklenme fazla olmamaktadır. Ayrıca sıcak içecekler içerken plağın şeklinin bozulmaması için plağınızı çıkarmanız gerekmektedir. Bu renklenmeleri minimum düzeyde tutmak için, plağınızı her gün ılık su altında diş fırçası ile temizlemeniz gerekmektedir.

 

Şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavinin süresi, braketler ile yapılan tedaviye göre bazı durumlarda daha kısa bazı durumlarda ise daha uzun sürebilmektedir. Fazla diş hareketi yapılması gereken durumlarda tedavi süresi uzayabilmekte iken, hastanın tedavi kurallarına dikkat etmesiyle bu süre kısalmaktadır.