Diş Çekimi Sonrasında Hangi Durumlarda Ağrı Olur? Neler Yapılabilir?

 

Normal şartlarda diş çekimi sonrası ortalama, 1-2 gün sızlama şeklinde bir ağrı olması normaldir. Bu durum iyileşmenin bir parçasıdır. Örneğin bir yerimiz yaralanınca o bölgede birkaç gün ağrı yaşarız. Yaralanan bölgeye savunma hücreleri hücum ederek yaranın iyileşme süreci başlar ve ağrı oluşur. Aynı yaralı bölge gibi diş çekimi sonrasında da savunma hücreleri iyileşme sürecini başlatarak sızlama şeklinde ağrı oluşturur.

 

Bazı durumlarda ağrı normal seviyesinden daha fazla ya da olması gerekendan daha uzun sürebilir. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 

Travmatik diş çekimi: Çürük nedeniyle dişte tutulacak alanın az olması, diş kökünün çekimi zorlaştıracak şekilde eğri olması, uygun olmayan alet kullanımı, hekim becerisinin yeterli olmaması gibi nedenlerle diş çekimi o bölgeye travma verilerek uygulanabilir. Bu durumda olması gerekenden daha fazla ve uzun sürecek şekilde ağrı oluşabilir.

 

Sigara, alkol kullanımı: Diş çekiminden sonra 48 saat boyunca sigara ya da alkol tüketimi, o bölgede iyileşmenin bozulmasından ötürü önerilmemektedir. Buna uyulmadığı taktirde iyileşme bozulacağından hasta daha fazla ağrı duymaktadır. Ayrıca sigara kullanımı, kan damarlarındaki akışı azaltmaktadır. Çekim bölgesinin iyileşebilmesi için çekim boşluğunun kanla dolması ve kan pıhtısının oluşması gerekmektedir. Ancak sigara kullanımı sonrası bu bölgede yeterli kan akışı sağlanamaz ve iyileşme bozulur.

 

Çekim bölgesinin temizlenmemesi: Diş çekiminden sonra çekim bölgesinin temizliği iyileşmenin kalitesi açısından çok önemlidir. Çekim boşluğuna yiyecek artığının kaçması ve o bölgede uzun süre beklemesi, çekim bölgesinde enfeksiyona neden olmaktadır. Bu nedenle yumuşak başlı bir fırça ile çekim bölgesinin nazikçe temizlenmesi çok önemlidir.

 

Ayrıca çekim bölgesindeki kan pıhtısının yerinden oynamaması için, o bölgenin dil ya da parmak ile kurcalanmaması gerekmektedir. Güçlü bir şekilde sümkürme ve hapşırma yapılmamalıdır. Çok sıcak , çok soğuk içecekler ve yiyecekler de iyileşme bölgesine zarar vermektedir.

 

İzmir Çene cerrahisi , diş çekimi ,20 yaş diş çekimi , süt dişi çekimi ,implant  hakkında tüm sorularınız için bizlere ulaşabilir, randevu alabilirsiniz.

 

Çene Cerrahisi  Bostanlı   :  WhatsApp Hattı  : (545) 526 76 70

Çene Cerrahisi  Karşıyaka : WhattsApp Hattı : (542) 526 76 70

 

Sağlıkla kalın.