BRUKSİZM ( DİŞ SIKMA ) NEDİR? NEDEN OLUŞUR? DİŞ SIKMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ?


Bruksizm genellikle uyku sırasında alt dişlerin işlevsel olmayan bir şekilde üst dişlere sürtünmesi ve ya dişlerin sıkılması durumudur. Yaygın olarak   diş gıcırdatması olarak bilinir. Tedavi edilmediği durumlarda; baş ağrısı, dişlerde aşınma, çiğneme kası hipertrofisi (kasın bazı sebeplerce hacim olarak genişlemesi ),   diş kırıkları ,diş sallanmaları , dişlerde ağrı, hassasiyet ve çene eklem hasarı oluşabilir.


BRUKSIZM ( DİŞ SIKMA ) NEDENLERİ NELERDİR?


Bruksizmin   en önemli nedeni kişinin emasyonel strese (duygusal strese ) maruz kalmasıdır. Bruksizm, ruhsal kökenli fiziksel rahatsızlıklar grubuna girer. Anksiyete, gerginlik, stres, hayal kırıklığı, kızgınlık, pişmanlık, kıskançlık gibi sebeplerle birey diş sıkıp gıcırtabilir. Vücutta stresin olumsuz etkileri ilk olarak ağız dokularda görülür. Bruksizimin diğer bir sebebi ise malokluzyon adı verilen dişlerdeki diziliş ve sıralanışta olan bozukluklardır. Kötü kapanış olarakta tanımlanmaktadır . Bazı araştırmacılar bunun dişlerde kapanış ilişkisinin bozulmasından, bazıları ise santral sinir sisteminde olan bir hastalıktan, bazı araştırmacılar ise her iki durumun etkisinden kaynaklandığını söylemektedir.
BRUKSİZM (DİŞ SIKMA ) TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?


Kişilerde bruksizm etkileri nedeniyle oluşan rahatsızlıklar ve diş gıcırdatmasının devam etmemesi için, gece koruyucu adı verilen gece plağı kullanılır. Kullanılan bu plaklar sıkma problemini gidermez ; ancak sıkmanın dişlere ve ekleme gelecek zararının önüne geçer. Eklem plağına ek olarak bu kişilerde oluşan rahatsızlığın seviyesine göre , kas gevşetici ilaçlar, psikoterapi yöntemi, eksilen dişlerin yerine protez yapılması, hatalı yapılan dolgu, kaplamaların yenilenmesi ve masseter kasın botoks yapılması gibi uygulamalar kullanılabilir. Masseter kasın ( çiğneme kasının ) yüzümüzde güzellik oranını etkileyen bir kas olduğunu biliyor muydunuz ?Bruksizm nedeniyle masseter kas büyür.Çene bölgesinin   geniş olması erkek çekiciliğini pozitif etkilerken kadınlarda ise durum tam tersine ince ve oval yüz hatları tercih sebebi.

 

Peki Bruksizm olunduğu nasıl anlaşılır ? Dişlerini uyurken gıcırdattığını aileden birisi tarafından söyleniyorsa, boyun ve omuz bölgesinde ağrılar mevcut ise, eklemlerde klik tarzı sesler geliyorsa, uyandıktan   sonra çene eklemi , yüz kasları ve kulaklarda ağrı ve yorgunluk hissi mevcut ise, dişlerde hassaslık sorunu var ise bruksizm olma ihtimali vardır.İzmir diş gıcırdatma tedavisi (İzmir bruksizm tedavisi ) olmak için İzmir Ağız ve Diş Sağlığı kliniklerimizle iletişime geçebilirsiniz.


Karşıyaka  diş gıcırdatma iletişim hattı : 0 542   526 00 70
Bostanlı     diş gıcırdatma iletişim hattı :  0 545   526 00 70


                             

Yazan : Dt Mahmut BORAN

Bostanlı Dentapoint Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği